10,.kapiotla

30. dubna 2009 v 17:41 |  Harry Potter a dědic trojí moci
10.kapitola
"Ahoj Hagride," pozdravil obra Harry, když se k němu prodral přes dav studentů.
"Nazdar Harry, co se to ve vlaku probůh stalo?" Vyjekl, když uviděl, jak Lupin s ostatními členy řádu vynáší zraněné na nosítkách.
"Napadli nás Smrtijedi, ale dokázali jsme se ubránit a naštěstí žádné zranění nevypadá vážně," odvětil Harry a vydal směrem ke kočárům. Do toho jeho nastoupila ještě Lenka spolu s Nevillem. Než se nadáli tak kodrcavá jízda ustala a oni vystoupili před mohutnou branou bradavického hradu. Harryho srdce zaplesalo radostí.
"Zase doma," pomyslel si šťastně a spolu se svými přáteli vešli do Vstupní síně. Pomalu se prodírali davem do Velké síně. Ta jako vždy vypadala překrásně. Posadili se na svá oblíbená místa u nebelvírského stolu a s ostatními studenty netrpělivě vyhlíželi první ročníky, které se ještě plavili spolu s Hagridem přes jezero. Plavba nebyla pravděpodobně nijak obtížná, jelikož počasí bylo přímo letní. Na stropu Velké síně stejně jako na obloze nebyl vidět ani jeden mráček.
"Tak kde jsou? Po tom co se stalo ve vlaku mám hrozný hlad," stěžoval si hlasitě Ron. Harry se při tom jen pousmál. Jak věděl, tak Ron by stejně klel i kdyby cesta byla úplně poklidná. Harry měl ovšem také velký hlad a tak se v duchu zaradoval, když profesorka McGonagallová vešla do síně a za zády jí cupital zástup nervózních prvňáčků. Jako každý rok se ozvala píseň Moudrého klobouku. Harry ji neposlouchal, protože hledal za profesorským stolem nějakého nového profesora. Strnul překvapením. Po levé straně momentálně prázdné židle profesorky přeměňování seděl Remus.
"Až přečtu vaše jméno, tak si zde sednete a já vám nasadím Moudrý klobouk. Ten vás zařadí do jedné z kolejí," vytrhl Harryho ze zamyšlení hlas profesorky McGonagallové.
"Alkmanová Sarah," z řady vystoupila drobná dívka s pískově žlutými vlasy. Odběhla cupitavým krokem k třínohé stoličce. Klobouk se chvíli rozmýšlel nad tím, kam jí zařadí, ale nakonec vykřikl na celou síň.
"Havraspár."
Od stolu její nové koleje se ozval nadšený potlesk a jásot. Dívka si sundala klobouk a rychle odběhla ke svým novým spolužákům. Harry viděl, jak si podává ruku s Cho. Teď už se mu ovšem Havraspárská chytačka nezdála nijak zvlášť přitažlivá. Ano, hezká byla, ale po tom jak se k němu minulý rok chovala na ni zásadně změnil názor. Teď mu připadala jako namyšlená vytahovačná husa.
Odvrátil svůj pohled zpět na profesorský stůl, před kterým právě profesorka McGonagallová srolovávala pergamen se jmény právě zařazených prvňáčků.
Ticho v síni si sjednal profesor Brumbál, aby mohl pronést svůj tradiční proslov.
Milí studenti, vítejte v novém školním roce zde v Bradavicích," usmál se zářivě na celou síň. Nikdo ani nedutal. Všichni napjatě čekali na jeho slova.
"Jak jistě všichni dobře víte, po cestě napadla vlak skupina Smrtijedů, stoupenců samozvaného Lorda Voldermorta," pokračoval Brumbál. Mnoho studentů sebou při vyslovení jména Pána zla trhlo.
"Avšak, díky neobyčejně obrovské odvaze a chrabrosti skupiny studentů docházejících minulý rok do kroužku BA a obzvláště pak jejího zakladatele Harryho Pottera se podařilo vlak ubránit a navíc několik Smrtijedů zajmout a uvěznit," Brumbál se odmlčel a usmál se na svého synovce.
Harry cítil, jak se při vyslovení jeho jména všechny zraky upřely na jeho tvář. Všichni s výjimkou Zmijozelských na něj koukali jako na boha. Cítil, jak pod náporem všech těch dotěrných pohledů začíná rudnout. Z této situace ho zachránil Brumbál, který na sebe opět upoutal veškerou pozornost tím, že pokračoval ve svém započatém proslovu.
"Proto bych jim chtěl velice moc poděkovat nejen za sebe, ale za všechny kteří díky nim bezpečně dorazili sem," prohlásil ředitel školy s úsměvem.
"Jako výraz vděku uděluji všem kolejím jejichž studenti se boje zúčastnili sto bodů."
Ve Velké síni se ze tří stolů ozval hlasitý radostný jásot. Harry pohlédl na Brumbála, ten se na něj zářivě usmál. Chlapec mu úsměv vřele opětoval a zapojil se do bouřlivého jásotu. Harrymu padl pohled na vztekajícího se Malfoye a nálada mu ještě stoupla.
"Dále," přerušil Brumbál oslavy studentů.
"Dále bych chtěl mezi námi přivítat staro nového člena profesorského sboru a nového učitele Obrany proti černé magii... profesora Lupina."
Ozval se další bouřlivý potlesk převážně od Nebelvírského stolu. Remus se, když padlo jeho, postavil a všechny obdařil zářivým úsměvem.
Ještě bych chtěl upozornit první ročníky a některé starší ročníky, že vstup do lesa na školních pozemcích je přísně zakázán všechny další zakázané předměty a činnosti najdete na seznamu visícího na dveřích kanceláře pana Fiche. A ještě jedna věc a slibuji, že to bude poslední je ta, že pro šesté ročníky a výše se otevírá nový nepovinný předmět a tím jsou souboje. Tento předmět bude veden profesorem Lupinem za spolupráce profesora Snapea. Zapsat se na něj můžete na pergamen visící ve všech společenských místnostech. Přeji dobrou chuť."
Brumbál se posadil a na všech stolech se z čista jasna objevila hora jídla, až se stoly prohýbaly. Harry byl velice unavený... dokonce tak, že sotva udržel příbor. Jeho ukrutný hlad byl však přece jen silnější a on se spolu s ostatními pustil do jídla.
Měl pocit, že u jídla usíná. Nepřipojil se do konverzace, která u něj ze všech stran kypěla.
Vidlička a nůž mu vypadli z ochablých prstů. Vše kolem něj zčernalo a on se propadl do říše snů.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ostruzina_lenka ostruzina_lenka | Web | 21. července 2009 v 13:13 | Reagovat

Úžasný, ale co dál? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama